Photo AI
Question 5
Hydrochloric acid is a strong acid and ethanoic acid is a weak acid. State the meaning of the term strong acid. In an experiment, 10.35 cm³ of 0.100 mol dm⁻³ hydro... show full transcript
Step 1
Step 2
Answer
Calculate moles of HCl:
Moles of HCl = concentration × volume = 0.100 mol dm⁻³ × 10.35 cm³ × (1 dm³ / 1000 cm³) = 0.001035 mol.
Moles of Ba(OH)₂ = 0.150 mol dm⁻³ × 25.0 cm³ × (1 dm³ / 1000 cm³) = 0.00375 mol.
Moles of OH⁻ = 2 × moles of Ba(OH)₂ = 2 × 0.00375 = 0.0075 mol.
Moles of OH⁻ = 0.0075 - 0.001035 = 0.006465 mol.
Total volume = 10.35 cm³ + 25.0 cm³ = 35.35 cm³ = 0.03535 dm³
Concentration of OH⁻ = 0.006465 mol / 0.03535 dm³ = 0.18286 mol dm⁻³.
pOH = -log[OH⁻] = -log(0.18286) = 0.737.
pH = 14 - pOH = 14 - 0.737 = 13.263.
pH = 13.26 (to 2 decimal places).
Step 3
Answer
Water is neutral at this temperature because it has equal concentrations of hydrogen ions [H⁺] and hydroxide ions [OH⁻], resulting in a pH of 7. The pH can vary with temperature due to changes in the ion product (K_w), but at 30 °C, pH neutrality corresponds to a pH of approximately 6.92.
Step 4
Step 5
Step 6
Answer
Calculate moles of sodium ethanoate and ethanoic acid:
Moles of sodium ethanoate = 0.025 mol. Moles of ethanoic acid = 0.700 mol dm⁻³ × 0.500 dm³ = 0.350 mol.
Moles of HCl added = 2.00 mol dm⁻³ × (5.00 cm³ / 1000 cm³) = 0.010 mol.
Moles of ethanoic acid after reaction = 0.350 mol + 0.010 mol = 0.360 mol. Moles of sodium ethanoate after reaction = 0.025 mol - 0.010 mol = 0.015 mol.
Total volume = 500 cm³ + 5.00 cm³ = 505 cm³ = 0.505 dm³.
[CH₃COOH] = 0.360 mol / 0.505 dm³ = 0.7129 mol dm⁻³. [CH₃COO⁻] = 0.015 mol / 0.505 dm³ = 0.0297 mol dm⁻³.
pK_a = -log(1.76 × 10⁻⁵) = 4.752.
pH = 4.752 - 1.146 = 3.606.
pH of the solution formed = 3.61 (to 2 decimal places).
Report Improved Results
Recommend to friends
Students Supported
Questions answered
Atomic Structure
Chemistry - AQA
Formulae, Equations & Calculations
Chemistry - AQA
The Mole, Avogadro & The Ideal Gas Equation
Chemistry - AQA
Types of Bonding & Properties
Chemistry - AQA
Molecules: Shapes & Forces
Chemistry - AQA
Energetics
Chemistry - AQA
Kinetics
Chemistry - AQA
Chemical Equilibria, Le Chateliers Principle & Kc
Chemistry - AQA
Oxidation, Reduction & Redox Equations
Chemistry - AQA
Periodicity
Chemistry - AQA
Group 2, the Alkaline Earth Metals
Chemistry - AQA
Group 7 (17), the Halogens
Chemistry - AQA
Introduction to Organic Chemistry
Chemistry - AQA
Alkanes
Chemistry - AQA
Halogenoalkanes
Chemistry - AQA
Alkenes
Chemistry - AQA
Alcohols
Chemistry - AQA
Organic Analysis
Chemistry - AQA
Organic & Inorganic Chemistry Practicals
Chemistry - AQA
Thermodynamics
Chemistry - AQA
Rate Equations
Chemistry - AQA
Equilibrium constant (Kp) for Homogeneous Systems
Chemistry - AQA
Electrode Potentials & Electrochemical Cells
Chemistry - AQA
Fundamentals of Acids & Bases
Chemistry - AQA
Further Acids & Bases Calculations
Chemistry - AQA
Properties of Period 3 Elements & their Oxides
Chemistry - AQA
Transition Metals
Chemistry - AQA
Reactions of Ions in Aqueous Solution
Chemistry - AQA
Optical Isomerism
Chemistry - AQA
Aldehydes & Ketones
Chemistry - AQA
Carboxylic Acids & Derivatives
Chemistry - AQA
Aromatic Chemistry
Chemistry - AQA
Amines
Chemistry - AQA
Polymers
Chemistry - AQA
Amino acids, Proteins & DNA
Chemistry - AQA
Organic Synthesis
Chemistry - AQA
Organic Mechanisms
Chemistry - AQA
Nuclear Magnetic Resonance Spectroscopy
Chemistry - AQA
Chromatography
Chemistry - AQA
Physical Chemistry Practicals
Chemistry - AQA
Organic Chemistry Practicals
Chemistry - AQA