Photo AI

Given that P(A) = 0.35 , P(B) = 0.45 and P(A ∩ B) = 0.13 find a) P(A ∪ B) b) P(A' | B') The event C has P(C) = 0.20 - Edexcel - A-Level Maths Statistics - Question 7 - 2013 - Paper 1

Question icon

Question 7

Given-that--P(A)-=-0.35-,-P(B)-=-0.45-and-P(A-∩-B)-=-0.13--find--a)-P(A-∪-B)--b)-P(A'-|-B')--The-event-C-has-P(C)-=-0.20-Edexcel-A-Level Maths Statistics-Question 7-2013-Paper 1.png

Given that P(A) = 0.35 , P(B) = 0.45 and P(A ∩ B) = 0.13 find a) P(A ∪ B) b) P(A' | B') The event C has P(C) = 0.20. The events A and C are mutually exclusive ... show full transcript

Worked Solution & Example Answer:Given that P(A) = 0.35 , P(B) = 0.45 and P(A ∩ B) = 0.13 find a) P(A ∪ B) b) P(A' | B') The event C has P(C) = 0.20 - Edexcel - A-Level Maths Statistics - Question 7 - 2013 - Paper 1

Step 1

a) P(A ∪ B)

96%

114 rated

Answer

To find the probability of the union of events A and B, we can use the formula: P(AB)=P(A)+P(B)P(AB)P(A ∪ B) = P(A) + P(B) - P(A ∩ B)

Substituting the given values: P(AB)=0.35+0.450.13=0.67P(A ∪ B) = 0.35 + 0.45 - 0.13 = 0.67

Thus, the probability P(AB)P(A ∪ B) is 0.67.

Step 2

b) P(A' | B')

99%

104 rated

Answer

To find the conditional probability P(AB)P(A' | B'), we can use the formula: P(AB)=P(AB)P(B)P(A' | B') = \frac{P(A' ∩ B')}{P(B')}

First, we calculate P(B)P(B'): P(B)=1P(B)=10.45=0.55P(B') = 1 - P(B) = 1 - 0.45 = 0.55

Next, we find P(AB)P(A' ∩ B'). Using the complement rule: P(AB)=1P(AB)=10.67=0.33P(A' ∩ B') = 1 - P(A ∪ B) = 1 - 0.67 = 0.33

Now substituting these values: P(AB)=0.330.5535P(A' | B') = \frac{0.33}{0.55} ≈ \frac{3}{5}

Therefore, P(AB)P(A' | B') is approximately 0.6.

Step 3

c) Find P(B ∩ C)

96%

101 rated

Answer

Given that B and C are independent events, we can use: P(BC)=P(B)imesP(C)P(B ∩ C) = P(B) imes P(C)

Substituting the values: P(BC)=0.45×0.20=0.09P(B ∩ C) = 0.45 × 0.20 = 0.09

Therefore, the probability P(BC)P(B ∩ C) is 0.09.

Step 4

d) Draw a Venn diagram to illustrate the events A, B and C and the probabilities for each region.

98%

120 rated

Answer

To draw a Venn diagram, we need to allocate the probabilities appropriately. The diagram should reflect that:

  • The area for event A has a probability of 0.35.
  • The area for event B has a probability of 0.45.
  • The intersection of A and B has a probability of 0.13.
  • The area for event C has a probability of 0.20, and it does not overlap with A as they are mutually exclusive.

In the Venn diagram:

  • The region exclusive to A would be 0.350.13=0.220.35 - 0.13 = 0.22.
  • The region exclusive to B would be 0.450.13=0.320.45 - 0.13 = 0.32.
  • The overlap would remain as 0.130.13.
  • The intersection area for C with respect to B can be represented as 0.200.20 aside from A.

This information can be illustrated graphically.

Step 5

e) Find P([B ∪ C]')

97%

117 rated

Answer

To find the probability of the complement of the union of B and C, we will use: P([BC])=1P(BC)P([B ∪ C]') = 1 - P(B ∪ C)

First, we need to calculate P(BC)P(B ∪ C): Using the formula: P(BC)=P(B)+P(C)P(BC)P(B ∪ C) = P(B) + P(C) - P(B ∩ C)

Substituting the known values: P(BC)=0.45+0.200.09=0.56P(B ∪ C) = 0.45 + 0.20 - 0.09 = 0.56

Now, substituting back to find the complement: P([BC])=10.56=0.44P([B ∪ C]') = 1 - 0.56 = 0.44

Therefore, the probability P([BC])P([B ∪ C]') is 0.44.

Join the A-Level students using SimpleStudy...

97% of Students

Report Improved Results

98% of Students

Recommend to friends

100,000+

Students Supported

1 Million+

Questions answered

;