Photo AI

11.1 Die letters van die woord EQUATION word willekeurig gebruik om 'n nuwe woord, bestaande uit vyf letters, te vorm - NSC Mathematics - Question 11 - 2017 - Paper 1

Question icon

Question 11

11.1-Die-letters-van-die-woord-EQUATION-word-willekeurig-gebruik-om-'n-nuwe-woord,-bestaande-uit-vyf-letters,-te-vorm-NSC Mathematics-Question 11-2017-Paper 1.png

11.1 Die letters van die woord EQUATION word willekeurig gebruik om 'n nuwe woord, bestaande uit vyf letters, te vorm. Hoeveel sulke woorde is moontlik indien letter... show full transcript

Worked Solution & Example Answer:11.1 Die letters van die woord EQUATION word willekeurig gebruik om 'n nuwe woord, bestaande uit vyf letters, te vorm - NSC Mathematics - Question 11 - 2017 - Paper 1

Step 1

Die letters van die woord EQUATION word willekeurig gebruik om 'n nuwe woord, bestaande uit vyf letters, te vorm. Hoeveel sulke woorde is moontlik indien letters nie herhaal mag word nie?

96%

114 rated

Answer

Om die aantal moontlike woorde te bereken, gebruik ons die permutasieformule, wat die aantal manieren aangee om 'n bepaalde aantal elemente te reël:

P(n,r)=n!(nr)!P(n, r) = \frac{n!}{(n-r)!}

Hier is nn die aantal letters (8 vir die woord EQUATION) en rr die aantal letters wat ons wil gebruik (5). Dus:

P(8,5)=8!(85)!=8!3!=8×7×6×5×4=6720P(8, 5) = \frac{8!}{(8-5)!} = \frac{8!}{3!} = 8 \times 7 \times 6 \times 5 \times 4 = 6720

Daarom is daar 6720 moontlike nuwe woorde.

Step 2

Daar word gegee dat twee gebeurtenisse, A en B, onafhanklik van mekaar is. P(A) = \frac{2}{5} P(B) = 0,35. Bereken P(A or B).

99%

104 rated

Answer

Vir onafhanklike gebeurtenisse, kan ons die formule gebruik:

P(A or B)=P(A)+P(B)P(A and B)P(A \text{ or } B) = P(A) + P(B) - P(A \text{ and } B)

Hier is P(A)=25P(A) = \frac{2}{5} en P(B)=0.35P(B) = 0.35.

Eerstens, bereken P(A and B)P(A \text{ and } B):

P(A and B)=P(A)×P(B)=25×0.35=0.14P(A \text{ and } B) = P(A) \times P(B) = \frac{2}{5} \times 0.35 = 0.14

Nou kan ons P(A or B)P(A \text{ or } B) bereken:

P(A or B)=P(A)+P(B)P(A and B)=25+0.350.14=0.61P(A \text{ or } B) = P(A) + P(B) - P(A \text{ and } B) = \frac{2}{5} + 0.35 - 0.14 = 0.61

Step 3

Graad 12-leerders in 'n sekere dorp kan kies watter een van drie hoërskole hulle wil bywoon. Die tabel hieronder toon die persentasie ... 11.3.1 Nie Skool A bygewoon het

96%

101 rated

Answer

Die persentasie leerders wat nie Skool A bygewoon het nie, is 100% - 80% = 20%.

Die waarskynlikheid is dus 0.20.

Step 4

Graad 12-leerders in 'n sekere dorp kan kies watter een van drie hoërskole hulle wil bywoon. Die tabel hieronder toon die persentasie ... 11.3.2 Skool B bygewoon het in 2016 graad 12 gedrug het

98%

120 rated

Answer

Die waarskynlikheid dat 'n leerder Skool B bygewoon het en geslaag het, is P(B)×P(pass)=0.3×0.65=0.195P(B) \times P(\text{pass}) = 0.3 \times 0.65 = 0.195.

Step 5

Graad 12-leerders in 'n sekere dorp kan kies watter een van drie hoërskole hulle wil bywoon. Die tabel hieronder toon die persentasie ... 11.3.3 Graad 12 in 2016 geslaag het

97%

117 rated

Answer

Die totale waarskynlikheid dat 'n leerder in graad 12 geslaag het is die som van die waarskynlikhede:

P(success)=P(A)×P(Asuccess)+P(B)×P(Bsuccess)+P(C)×P(Csuccess)P(success) = P(A) \times P(A success) + P(B) \times P(B success) + P(C) \times P(C success)

Hier is:

  • P(A)=0.20×0.80=0.16P(A) = 0.20 \times 0.80 = 0.16
  • P(B)=0.30×0.65=0.195P(B) = 0.30 \times 0.65 = 0.195
  • P(C)=0.50×0.90=0.45P(C) = 0.50 \times 0.90 = 0.45

Dus:

P(success)=0.16+0.195+0.45=0.805P(success) = 0.16 + 0.195 + 0.45 = 0.805

Die waarskynlikheid dat 'n graad 12 leerder geslaag het in 2016 is dus 0.805.

Join the NSC students using SimpleStudy...

97% of Students

Report Improved Results

98% of Students

Recommend to friends

100,000+

Students Supported

1 Million+

Questions answered

;