Photo AI

Cash Flow Statement The following information has been extracted from the books of Allen Ltd - Leaving Cert Accounting - Question 7 - 2009

Question icon

Question 7

Cash-Flow-Statement--The-following-information-has-been-extracted-from-the-books-of-Allen-Ltd-Leaving Cert Accounting-Question 7-2009.png

Cash Flow Statement The following information has been extracted from the books of Allen Ltd. Profit and Loss (extract) for year ended 31/12/2008 Operating profit... show full transcript

Worked Solution & Example Answer:Cash Flow Statement The following information has been extracted from the books of Allen Ltd - Leaving Cert Accounting - Question 7 - 2009

Step 1

Reconcile the Operating Profit to Net Cash Inflow from operating activities

96%

114 rated

Answer

To reconcile the Operating Profit to Net Cash Inflow from operating activities, we will follow these steps:

  1. Starting with Operating Profit:

    • Operating Profit = €175,000
  2. Add Depreciation:

    • Add Depreciation = €10,000
    • Updated Total = €175,000 + €10,000 = €185,000
  3. Less Stock Increase:

    • Stock Increase = €7,000
    • Updated Total = €185,000 - €7,000 = €178,000
  4. Add Debtors Decrease:

    • Debtors Decrease = €6,000
    • Updated Total = €178,000 + €6,000 = €184,000
  5. Add Creditors Increase:

    • Creditors Increase = €20,000
    • Final Cash Inflow from Operating Activities = €184,000 + €20,000 = €204,000

Step 2

Prepare the Cash Flow Statement of Allen Ltd for the year ended 31/12/2008

99%

104 rated

Answer

A Cash Flow Statement for Allen Ltd for the year ended 31/12/2008 includes:

Operating Activities:

  • Net Cash inflow from Operating Activities = €204,000

Returns on investment and servicing of finance:

  • Interest paid = (€68,000)

Taxation:

  • Tax paid = (€16,000)

Capital Expenditure and Financial Investment:

  • Purchases of Land/Buildings = (€170,000)

Equity Dividends paid:

  • Dividends paid during the year = (€141,000)

Financing:

  • Issue of ordinary share capital = €80,000
  • Issue of debentures = (€20,000)

Increase in Cash:

  • Total increase in cash = €16,000

Step 3

Reconcile the Net Cash Flow to Movement in Net Debt

96%

101 rated

Answer

To reconcile the Net Cash Flow to Movement in Net Debt, consider the following:

  1. Increase in cash in the period = €16,000

  2. Cash used for new debentures = (€20,000)

  3. Change in net debt = (€28,000)

  4. Net funds at 31/12/08 = Net funds at Year-End = €17,000

Join the Leaving Cert students using SimpleStudy...

97% of Students

Report Improved Results

98% of Students

Recommend to friends

100,000+

Students Supported

1 Million+

Questions answered

;