Photo AI

Farm Accounts The following were the assets and liabilities of the O’Rourke family who carry on a mixed farming business on 01/01/2018: Land €900,000; farm buildings €360,000; machinery at cost €144,000; value of sheep €28,000; value of cattle/cows €115,000; cash in bank €23,200; electricity due €850; wages due €1,100 - Leaving Cert Accounting - Question 4 - 2019

Question icon

Question 4

Farm-Accounts--The-following-were-the-assets-and-liabilities-of-the-O’Rourke-family-who-carry-on-a-mixed-farming-business-on-01/01/2018:--Land-€900,000;-farm-buildings-€360,000;-machinery-at-cost-€144,000;-value-of-sheep-€28,000;-value-of-cattle/cows-€115,000;-cash-in-bank-€23,200;-electricity-due-€850;-wages-due-€1,100-Leaving Cert Accounting-Question 4-2019.png

Farm Accounts The following were the assets and liabilities of the O’Rourke family who carry on a mixed farming business on 01/01/2018: Land €900,000; farm buildin... show full transcript

Worked Solution & Example Answer:Farm Accounts The following were the assets and liabilities of the O’Rourke family who carry on a mixed farming business on 01/01/2018: Land €900,000; farm buildings €360,000; machinery at cost €144,000; value of sheep €28,000; value of cattle/cows €115,000; cash in bank €23,200; electricity due €850; wages due €1,100 - Leaving Cert Accounting - Question 4 - 2019

Step 1

Calculate the O’Rourke family capital on 01/01/2018

96%

114 rated

Answer

To calculate the O’Rourke family capital on 01/01/2018, we summarize the assets and liabilities:

Assets

  • Land: €900,000
  • Farm buildings: €360,000
  • Machinery: €144,000
  • Stock of cattle: €115,000
  • Stock of sheep: €28,000
  • Bank: €23,200

Total Assets = €900,000 + €360,000 + €144,000 + €115,000 + €28,000 + €23,200

This gives:

extTotalAssets=900,000+360,000+144,000+115,000+28,000+23,200=1,570,200 ext{Total Assets} = 900,000 + 360,000 + 144,000 + 115,000 + 28,000 + 23,200 = 1,570,200

Liabilities

  • Wages due: €1,100
  • Electricity due: €850

Total Liabilities = €1,100 + €850

This gives:

extTotalLiabilities=1,100+850=1,950 ext{Total Liabilities} = 1,100 + 850 = 1,950

Capital Calculation

To find the capital:

extCapital=extTotalAssetsextTotalLiabilities ext{Capital} = ext{Total Assets} - ext{Total Liabilities}

Substituting our values:

extCapital=1,570,2001,950=1,568,250 ext{Capital} = 1,570,200 - 1,950 = 1,568,250

The O’Rourke family capital on 01/01/2018 is €1,568,250.

Step 2

Prepare an enterprise analysis account for ‘cattle/milk’ for the year ended 31/12/2018

99%

104 rated

Answer

Enterprise Analysis Account: Cattle/Milk for the year ended 31/12/2018

Income
Sale of milk: €94,000
Sale of cattle: €51,700
Single farm payment: €19,280 (80%: €15,424)
Total Income =
extTotalIncome=94,000+51,700+15,424=161,124ext{Total Income} = 94,000 + 51,700 + 15,424 = 161,124

Less: Cost of Sales

  • Closing Stock (Cattle) 31/12/2018: €122,000
  • Purchases of Cattle: €42,350

Total Cost of Sales = €122,000 + €42,350 = €164,350

Expenditure

  • Fertiliser: €13,800
  • Electricity: €15,300 (Including adjustment)
  • Repairs: €9,450
  • Wages: (€34,500/2) = €17,250

Total Expenditure =
extTotalExpenditure=13,800+15,300+9,450+17,250=55,800ext{Total Expenditure} = 13,800 + 15,300 + 9,450 + 17,250 = 55,800

Profit Calculation

Profit = Total Income - (Cost of Sales + Expenditure)
extProfit=161,124(164,350+55,800)=161,124220,150=59,026ext{Profit} = 161,124 - (164,350 + 55,800) = 161,124 - 220,150 = -59,026

Step 3

Prepare an enterprise analysis account for ‘sheep’ for the year ended 31/12/2018

96%

101 rated

Answer

Enterprise Analysis Account: Sheep for the year ended 31/12/2018

Income
Sale of wool: €200
Sale of lambs: €32,600
Single farm payment: €19,280 (20%: €3,856)

Total Income =
extTotalIncome=200+32,600+3,856=36,656ext{Total Income} = 200 + 32,600 + 3,856 = 36,656

Less: Cost of Sales

  • Stock (Sheep) 01/01/2018: €28,000
  • Purchases of Sheep: €6,600
  • Closing Stock (Sheep) 31/12/2018: €31,000

Total Cost of Sales =
extTotalCostofSales=28,000+6,60031,000=3,600ext{Total Cost of Sales} = 28,000 + 6,600 - 31,000 = 3,600

Expenditure

  • Fertiliser: €6,900
  • Electricity: €15,300 (Including adjustment)
  • Repairs: €9,450
  • Wages: (€34,500/2) = €17,250

Total Expenditure =
extTotalExpenditure=6,900+15,300+9,450+17,250=48,900ext{Total Expenditure} = 6,900 + 15,300 + 9,450 + 17,250 = 48,900

Loss Calculation

Loss = Total Income - (Cost of Sales + Expenditure)
extLoss=36,656(3,600+48,900)=36,65652,500=15,844ext{Loss} = 36,656 - (3,600 + 48,900) = 36,656 - 52,500 = -15,844

Join the Leaving Cert students using SimpleStudy...

97% of Students

Report Improved Results

98% of Students

Recommend to friends

100,000+

Students Supported

1 Million+

Questions answered

;