SimpleStudy Schools Book a Demo We can give expert advice on our plans and what will be the best option for your school.
Parents Pricing Home Leaving Cert Business Taxation Read the information supplied and answer the questions which follow
Read the information supplied and answer the questions which follow - Leaving Cert Business - Question 6 - 2018 Question 6
View full question Read the information supplied and answer the questions which follow.
Ben Caffrey is a manager at Fun-Go Holidays Ltd and earns a gross annual salary of €55,000. His... show full transcript
View marking scheme Worked Solution & Example Answer:Read the information supplied and answer the questions which follow - Leaving Cert Business - Question 6 - 2018
The PAYE which Ben has to pay Only available for registered users.
Sign up now to view full answer, or log in if you already have an account!
To calculate Ben's PAYE:
Determine gross income:
Ben's gross income = €55,000 + €5,000 (holiday voucher) = €60,000
Calculate PAYE based on the band:
First €34,550 taxed at 20%:
Taxes on first €34,550 = €34,550 * 0.20 = €6,910
Remaining income:
Remaining income = €60,000 - €34,550 = €25,450
Taxes on remaining income = €25,450 * 0.40 = €10,180
Total PAYE before tax credits:
Total PAYE = €6,910 + €10,180 = €17,090
Apply tax credits:
Total Tax Credits = Single Person Tax Credit €1,650 + PAYE Tax Credit €1,650 + Dependent Relative Tax Credit €70 = €3,370
Final PAYE payable:
PAYE Ben has to pay = €17,090 - €3,370 = €13,720
The total amount of PRSI Only available for registered users.
Sign up now to view full answer, or log in if you already have an account!
To calculate the total amount of PRSI:
Calculate PRSI on gross income:
PRSI = Gross Income * 0.04
PRSI = €60,000 * 0.04 = €2,400
The total amount of USC Only available for registered users.
Sign up now to view full answer, or log in if you already have an account!
To calculate the total amount of USC:
Breakdown the income for USC:
€12,012 at 0.5%:
USC on €12,012 = €12,012 * 0.005 = €60.06
€7,360 at 2%:
USC on €7,360 = €7,360 * 0.02 = €147.20
Remaining income:
Remaining income = €60,000 - €12,012 - €7,360 = €40,628
USC on remaining income = €40,628 * 0.0475 = €1,929.83
Total USC:
Total USC = €60.06 + €147.20 + €1,929.83 = €2,137.09
Ben's net annual take-home pay Only available for registered users.
Sign up now to view full answer, or log in if you already have an account!
Calculate Ben's net annual take-home pay:
Net Annual Take-Home Pay = Gross Income - PAYE - PRSI - USC
Net Annual Take-Home Pay = €60,000 - €13,720 - €2,400 - €2,137.09 = €41,742.91
Join the Leaving Cert students using SimpleStudy...97% of StudentsReport Improved Results
98% of StudentsRecommend to friends
100,000+ Students Supported
1 Million+ Questions answered
;© 2025 SimpleStudy. All rights reserved