Photo AI

Distinguish between the following taxation forms: Form P21 and Form P60 - Leaving Cert Business - Question A - 2007

Question icon

Question A

Distinguish-between-the-following-taxation-forms:-Form-P21-and-Form-P60-Leaving Cert Business-Question A-2007.png

Distinguish between the following taxation forms: Form P21 and Form P60. Form P21 is known as a 'balancing statement.' All PAYE taxpayers are entitled to request a ... show full transcript

Worked Solution & Example Answer:Distinguish between the following taxation forms: Form P21 and Form P60 - Leaving Cert Business - Question A - 2007

Step 1

B. From the following information, calculate the net annual take-home pay of Ms. Joan McCormack.

96%

114 rated

Answer

To calculate the net annual take-home pay for Ms. Joan McCormack, we will follow these steps:

  1. Gross Salary: €84,000

  2. Calculate Tax:

    • First €34,000 at 20% = €6,800
    • Next (€50,000 - €34,000) = €20,000 at 41% = €8,200
    • Total Tax = €6,800 + €8,200 = €15,000
  3. Gross Taxable Income: €84,000 - €15,000 = €69,000

  4. Subtract Tax Credits:

    • Single Person credit: €1,760
    • PAYE credit: €1,760
    • Total Credits = €1,760 + €1,760 = €3,520
  5. Net Tax Payable: €15,000 - €3,520 = €11,480

  6. Calculate PRSI:

    • For first €48,800 at 6% = €2,928
    • For remaining (€69,000 - €48,800 = €20,200) at 2% = €404
    • Total PRSI = €2,928 + €404 = €3,332
  7. Total Tax & PRSI: €11,480 + €3,332 = €14,812

  8. Net Take-Home Pay: €84,000 - €14,812 = €69,188

Join the Leaving Cert students using SimpleStudy...

97% of Students

Report Improved Results

98% of Students

Recommend to friends

100,000+

Students Supported

1 Million+

Questions answered

;